Szuflada – pomoc kuchenna

Jestem zwolennikiem teorii, że nic nie zastąpi jej funkcjonalności - wszelkie carga, wysuwne półki czy inne „wynalazki” oczywiście poprawiają funkcjonalność w strefie gotowania - jednak szuflada to szuflada.

Dzięki prowadnicom z pełnym wysuwem mamy wyeksponowaną całą jej zawartość a zatem sięgnięcie po konkretny przedmiot jest wręcz błyskawiczne.W przypadku szafek dolnych z półkami bywa że "nurkujemy" dłuższą chwilę zanim natrafimy na poszukiwaną "perłę".

Jestem zwolennikiem teorii, że nic nie zastąpi jej funkcjonalności - wszelkie carga, wysuwne półki, czy inne „wynalazki” oczywiście poprawiają funkcjonalność w strefie gotowania - jednak szuflada to szuflada.

Pierwowzorem była szuflada drewniana na prowadnicy ślizgowej - dziś mamy do wyboru wiele innych materiałów, emaliowany metal jest najbardziej popularny w meblach kuchennych, szkło, stal szlachetna dla bardziej wymagających Dla ceniących klasykę- drewniane, łączone na czopy klinowe.

Zintegrowanym elementem każdej szuflady jest prowadnica, której mechanizmy pozwalają pracować pod dużym obciążeniem wiele lat. Oprócz podziału pod względem wysokości mamy do dyspozycji wiele organizatorów z przeznaczeniem dla konkretnych przedmiotów.

Organizacja miejsca w kuchni za pomocą szuflad


Niska szuflada to przede wszystkim sztućce, można tu też umieścić kolekcję przypraw, dozowniki z obcinaczami folii do pakowania artykułów spożywczych czy krajalnicę, której specjalna konstrukcja pozwala się zmieścić w tak kompaktowej przestrzeni. Pod piekarnikiem w niskiej szufladzie natrafimy na płaskie deski i formy do pieczenia, czekające na swoje popisy w okresie świątecznym. W pobliżu czajnika i kawiarki dobrze mieć taką szufladę z kubkami, po wyciągnięciu której nie mamy kłopotu z odnalezieniem tego ulubionego. Niska szuflada to też strefa zmagań małżeńskich o najlepsze miejsce na śrubokręty i klucze.

Doskonała organizacja miejsca w kuchni za pomocą szuflad

Szuflady o różnej wysokości


Szuflada średniej wysokości 20 cm
Tu paleta możliwości jest dużo większa, wszelkie produkty spożywcze zmieszczą się w oryginalnych opakowaniach, te za duże mogą trafić do hermetycznie zamykanych słojów. Pomieszczą się tu stosy talerzy w specjalnych stojakach, wazy, misy jak również małe AGD. Można tu też przy pomocy kilku kartonów zorganizować nasz ogród, a dobry dostęp pozwoli w sekundę sprawdzić stan naszych zapasów.

Szuflada wysoka 25-30 cm
Przede wszystkim to środowisko zacnej wysokości garnków oraz robotów kuchennych, bez problemów staną tu napoje w kartonach czy też butelki, lecz nie te najwyższe.

Szuflada najwyższa
Jej wysokość to 45 a nawet 60 cm. Dwie sytuacje, w których jest niezbędna: Pierwsza to przechowywanie dużych kubłów do segregacji odpadów. W jej przestrzeni zmieści się kilka pojemników niezbędnych do segregacji papieru, szkła, tworzyw i resztek jedzenia. W przypadku tej szuflady często montuje się udogodnienie w postaci automatycznego otwierania. Druga sytuacja w której przydaje się bardzo wysoka szuflada to przechowywanie kilku litrowych butli oliwy, typowych dużych butelek wody czy napojów XXL.

Funkcjonalne szuflady w kuchni

Trudno wyobrazić sobie dziś kuchnię bez szuflady na sztućce - jednak niestety często bywa tak, że kończy się na zaledwie kilku szufladach w całym zestawie kuchennym. Z pewnością są większym wydatkiem niż półki, jednak jest to jedna z ostatnich rzeczy w kuchni, na których powinniśmy szukać oszczędności.

W każdym przypadku mianownik jest jeden - wszystkie zapasy i akcesoria kuchenne mamy w nich jak na dłoni. Jestem przekonany że jeśli ktoś będzie używał przez dłuższy czas mebli głównie wyposażonych po prostu w szuflady, w przyszłości raczej nie zrezygnuje z dobrodziejstwa jakie niosą ze sobą magiczne skrzyneczki na prowadnicach.